Nem mindennapi látvány fogadta egy megyei élelmiszerüzlet dolgozóit február elején, amikor egy dél-európai gyík kandikált ki az Olaszországból érkezett zöldségszállítmányból. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei szombat este siettek a mediterrán vendég segítségére, akinek alapvetően esélye sem lett volna a túlélésre a magyar télben.
A természetvédelmi őrszolgálat február 7-én kapta a riasztást, miszerint egy élő hüllő bujkál a friss áruk között – írta meg a Magyar Állatvédelem. Mivel hazánkban minden hüllőfaj védelmet élvez, a szakemberek haladéktalanul a helyszínre vonultak és az élelmiszerüzlet alkalmazottaitól átvett állatot azonnal biztonságba helyezték.
Az egzotikus jövevény a hosszú út és a klímaváltozás okozta sokk után stabilizáló kezelést kapott, UV-lámpával és megfelelő fűtéssel biztosították számára azt a mikroklímát, amely elengedhetetlen a hüllők életben maradásához.
Az alaposabb vizsgálat során bebizonyosodott, hogy egy olasz fali gyíkról van szó.
Ez a faj Magyarországon nem őshonos, hazájában, az Appennini-félszigeten azonban a legelterjedtebb hüllők közé tartozik. A szakértők szerint az eset bár szokatlan, korántsem példa nélküli. Az európai kereskedelmi útvonalakon – leginkább kamionok rakterében vagy élelmiszeres ládákban – rendszeresen utaznak potyautasként különféle élőlények egyik országból a másikba.
Bár egy ilyen kis gyík elsőre ártalmatlannak tűnhet, az idegenhonos fajok behurcolása komoly ökológiai veszélyt hordoz, egyrészt a betolakodó fajok elvehetik az őshonos állatok táplálékát és élőhelyét, másrészt olyan kórokozókat terjeszthetnek, amelyekre a hazai fauna nincs felkészülve. Ebben a konkrét esetben a természet megoldotta volna a problémát, a magyarországi februári fagyok szinte biztosan végzetesek lettek volna a mediterrán hőmérséklethez szokott állat számára, ha kikerül a szabadba. A gyors lakossági bejelentés és az őrszolgálat szakszerű munkája tehát megmentette a hüllő életét.
Kép: Demeter Emese
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!
